YKS-DİL FELSEFEYE NASIL ÇALIŞMALIYIM?

  • “TYT Felsefe”de yer alan 5 sorunun ortalama 3 tanesi, Türkçe paragraf soruları gibidir. Yani felsefenin bir alanı ile ilgili parça verilir ve uygun çıkarımı yapmanız beklenir. 2 soru ise filozof, teknik kavram veya akım ismi içeren bilgi sorularıdır. Özellikle “epistemoloji” ünitesinde teknik kavramların yer alması, gözünüzü korkutmasın.
  • Felsefe kavramlarla yapılır. Yani kavramları öğrenir ve bu kavramlarla oynayarak cümleleri, paragrafları anlamaya çalışırsınız. Son yıllarda felsefenin farklı konularındaki şu kavramların anlamını bilip bilmediğinizi paragraflar ile beraber soruluyor; determinizm, otodeterminizm, indeterminizm, a priori, a posteriori, arkhe, septisizm,emprisizm, pozitivizm, panteizm, deizm, önerme, entüisyonizm, paradigma, bürokrasi”.
  • Felsefede ezber soru çıkmaz! Tüm sorular anlama ve yorumlama yeteneğiniz ile felsefe konuları arasındaki ilişkiyi doğru kurup kurmadığınız üzerine oluşturulmuştur. Türkçe paragraf testlerinizi dikkatli çözün ve lütfen bazen kısa öykü kitapları okuyun. Eğer düzenli okuma alışkanlığınız yoksa hemen edinmek için kısa öyküler araştırın.
  • Son yıllarda şu konulardan çok soru çıkıyor, lütfen konu tekrar çalışmalarınızda öncelik verin: epistemoloji, siyaset felsefesi ve ahlak felsefesi.
  • TYT Felsefe için en az 1400 soru çözmeniz gerekiyor. Bu hedefe ulaşmak için yapılması gereken düzenli aralıklarla soru çözmektir. Örneğin her hafta 80 soru çözüp bir süre sonra haftada 120 soru çözmeye devam edip sonra tekrar haftalık 80 soru çözebilirsiniz.
  • Lütfen saati doldurmak için ders çalışmayın; yapmanız gereken, 15.00-18.00 ile ders çalışmak değildir! Doğru olan, verim almak için “konuyu bitirip” üzerine soru çözmektir! “Bu konuyu veya üniteyi bitirmem gerek.” diyerek oturun ve saat ölçekli değil, konu ölçekli bir program yapın.
  • Yanlış yaptığınız soruya dönüp “Ben bu soruyu neden yanlış yaptım?” diye bakmıyorsanız netleriniz asla yükselmez! Her zaman için yanlış sorularına dönüp bak!
  • Çalışmalarınızı sakın gece yarısından sonraya bırakmayın; bu, veriminizi düşürür. En verimli saat aralıkları sabah erken saatlerdir!
  • Uyku düzeninize ve beslenmenize dikkat edin. “Ben bu soruyu biliyordum, nasıl kaçırdım?” veya “Netlerim yükselmiyor!” gibi cümleler kurmanızın sebebi çoğunlukla uykusuzluk, düzensizlik, yeterli ve düzenli beslenmemektir. Sağlıklı bir yapı olmaksızın dikkatinizi toplamanız zordur!
  • Takıldığınız ve anlamadığınız yerler olursa Google’a bakmaktan ve araştırmaktan çekinmeyin; bu, öğrenmeyi kolaylaştıran bir süreçtir.

Bir cevap yazın