YKS-DİL MATEMATİĞE NASIL ÇALIŞMALIYIM?

  • Konu özeti çıkarmalı, önemli yerleri not alarak çalışmalıyız ve konu konu, adım adım ilerlemeliyiz. Bir konu bitmeden diğer bir konuya geçmemeliyiz. Her konudan sonra bolca soru çözmeliyiz. Konular tamamlandıktan sonra genel tekrarlar yaparak genel tekrar testleri çözmeliyiz
  • Hız kazanmak amacıyla, bolca deneme sınavı çözmeliyiz. Hangi konularda eksiğimiz olduğunu tespit edip o konular üzerine yoğunlaşmalıyız.
  • Konuyu anlamayabilirsiniz. Bu durumda yapmanız gereken konu anlatımlı bir kitaptan konuyu tekrar gözden geçirmek, yine anlamıyorsanız öğretmenden yardım istemektir. Ayrıca İnternet ortamından ders videolarını da izleyebilirsiniz.
  • Zamanla ilgili sıkıntı yaşıyorsanız düzenli konu denemeleri ve genel denemeler yapmalısınız. Her denemede farklı ders sırası deneyerek hangisinde kendinizi en hızlı görüyorsanız oradan devam edin.
  • Bu saatten sonra “Günde şu kadar soru çözmeliyiz.” diye bir öneri sunmak konu eksiği olan bir öğrenci için çok uygun değildir. Konu eksiği olan öğrencinin bir an önce eksik konusunu belirleyip konuyu tamamladıktan sonra o konudan en az 100-150 soru çözmesi gerekir. Konu eksiği olmayan öğrenciler ise günde 2 TYT denemesi çözmesi yeterli olacaktır. Bunlara ek olarak bütün öğrenciler günlük en az 20 problem sorusu çözmelidir.
  • En önemli hatanız ön yargılı olmak, ikincisi ise konuyu anlamadan soru çözmeye çalışmaktır. “Hocam bu çıkmaz, hocam bu kolay, tanımı öğrenip ne yapacağız!” gibi söylemler çok yanlıştır. Bu tarz düşüncelere kapılmanız, en sık yaptığınız hatalardandır.
  • Düzenli çalışmaya dikkat edin, belli bir programınız olsun. Odanızın bütün duvarlarını formüllerle doldurun. Yöntemlerle donatın. Kendinize hedef belirleyin.

Bir cevap yazın