KİMYA SAYISAL DERS OLARAK GÖRÜLSE DE TYT KONULARININ ÇOĞU SÖZEL AĞIRLIKLI KONULARDAN OLUŞMAKTADIR. BU YÜZDEN EŞİT AĞIRLIK VE DİL ALANINDA HAZIRLANAN ÖĞRENCİLERİN ÇOK RAHAT BİR ŞEKİLDE SORU YAPABİLECEKLERİ BİR ALANDIR.

Kimya dersiyle ilgili yöntem, metod ve çalışırken yapılması gerekenler:

Kimya dersinin büyük bir kısmı, ezbere dayalı sözel ifadeler içermektedir. Bu yüzden konulara ait kavramları iyice anlamalı, eğer konuyu okuyarak anlamıyorsanız online konu anlatım videolarımızı dinleyip not alarak çalışabilirsiniz. Bu sayede hem dinleyerek hem de yazarak öğrenmeniz daha kolay olacaktır.

Öğrencilerin karşılaştıkları problemler ve bunlarla ilgili çözümler

Soruları, zor kaynaklardan almayın ve zor soru çözmek için vakit harcamayın!  Çünkü sınavda sizin bir soru başına düşen vaktiniz 1,5 dk. Çıkmış soruları çözdüğünüzde göreceksiniz ki sizin 3 dakikanızı alacak sorular sormuyorlar. MEB 9. Sınıf Kimya ders kitabı eba.com adresinden ücretsiz indirilebilir. Ünite sonu soruları ve son beş yılda çıkmış ÖSYM sorularını mutlaka çözmelisiniz.

Çalışırken nelere dikkat etmeliyiz?

Çalışma masamızda ya da duvarımızda küçük not kâğıtlarına bilim insanlarının isimlerini, element sembollerini, önemli bileşiklerin adlarını yazın. Her gün onları göreceğiniz bir yerde olsunlar. Kimya, okunup tekrarlanmadığı zaman unutulan bir derstir o yüzden uyumadan önce ya da gün içinde, kendi tuttuğunuz notları okuyun. Beyin, gözün sürekli gördüğü şeyleri kalıcı olarak depolar. Bu yöntem size soru yaptıracaktır.

Şu saatten sonra günde kaç soru çözmelisiniz?

MEB kitabından ve ÖSYM’nin çıkmış sorularından karışık olarak günde 10 soru çözmek yeterli olacaktır. Ayrıca TYT deneme sınavlarındaki 7 tane soruya mutlaka bakmalı, yapamadığınız soruların cevaplarını öğrenmelisiniz. Bu şekilde netlerinizdeki artışı göreceksiniz.

Öğrencilerin en sık yaptığı hatalar nelerdir?

Öncüllü sorulara çok dikkat etmek gerekir. Bu sorularda, emin olduğunuz öncülü şıklardan eleme tekniğiyle rahatlıkla doğru cevabı bulursunuz. Çoğu soru kalıbında “Hangisi yanlıştır?” diye soruyor fakat birçok öğrenci doğru bulduğu öncülü işaretliyor. Unutmayın, ÖSYM dikkatinizi ölçecek.

SON OLARAK TAVSİYEMİZ

TYT kimya, fen dersleri içerisinde en rahat yapılabilecek derstir. Son olarak MEB ders kitaplarınızın sonundaki ünite değerlendirme sorularına da özen gösterin. Bazen ÖSYM oralardan soru sorar. Zaten başlı başına MEB’in Kimya ders kitabı ile ilgili birebir aynısını sormuşluğu bile var.

Bir cevap yazın